Choď na obsah Choď na menu
 


Poskytnúť prvú pomoc je povinnosťou každého občana

7. 9. 2011

 

Poskytnúť  prvú pomoc je povinnosťou každého občana

 

 

 

Učivo je prebrané, pomaly sa blíži deň vysvedčenia a prázdniny sú už za rohom. A prázdniny – to je aj čas úrazov. 

 
 

Na hodinách biológie sa počas celého šk. roku učili žiaci 7. roč. o ľudskom tele a o tom, ako funguje. A keďže sa občas niečo aj „pokazí“, treba vedieť správne poskytnúť prvú pomoc. Preto je dobré, vyskúšať si čo–to z učiva aj v praxi. Umožnili nám to 2 dobrovoľníčky Slovenského Červeného kríža – Erika a Lenka. V piatok 24.6.2011 sa rozložili v našej knižnici, spolu s rôznymi figurínami, obväzmi a inými pomôckami. Jazyk im išiel ako opreteky, a tak sme sa všeličo dozvedeli o zlomeninách, popáleninách, krvácaní, obväzovaní, stabilizovanej polohe, šoku, resuscitácii... Každý z nás si na vlastnej koži vyskúšal základy poskytovania prvej pomoci. Perfektné boli aj hrané situácie v závere – zahrali sme si pri nich obete rôznych nešťastí a vybraní žiaci museli týmto obetiam poskytnúť správnu prvú pomoc. Bolo to úžasné!

 

 Už vieme, ako ošetriť popáleniny, ako správne urobiť masáž srdca, ako podať umelé dýchanie bábätku aj dospelému, znehybniť zlomenú nohu alebo ruku a správne zavolať záchranku. Obe baby pohotovo odpovedali aj na otázky, ktorých bolo veru neúrekom. Niektorí z nás si dali dokopy aj svoju budúcnosť. No nebolo by super, keby sme boli doktormi?! Možno nás to tak o rok opustí, ale možno sa nám naše sny naplnia... A raz, keď  budeme nosiť biele plášte, si spomenieme na ten deň, kedy sme si tento sen vysnívali.

 

Takže ďakujeme Erike a Lenke, ktoré boli kvôli nám ochotné „obetovať“ aj svoj voľný čas. Dúfame, že o rok prídu medzi nás zas.

 

ZŠ s MŠ Radošina